0805J2500153KXT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KEMET
Taiyo Yuden
Upgrade
KEMET
TDK
Similar
TDK
Similar
Walsin Technology Corporation
0.015 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805J2500153KXT
DigiKey Part Number
0805J2500153KXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J2500153KXT
Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805J2500153KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)