0805J1000101MCTE01
DigiKey Part Number
1608-1461-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1461-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1461-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J1000101MCTE01
Description
CAP FEEDTHRU 100PF 20% 100V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF Feed Through Capacitor 100V 300 mA 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0805J1000101MCTE01 Models
Category
Current
300 mA
Manufacturer
Knowles Syfer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Insertion Loss
5dB @ 100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Feed Through
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
100 pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W x 0.045" H (2.00mm x 1.25mm x 1.15mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.045" (1.15mm)
Voltage - Rated
100V