0805J0630153JXT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KEMET
KEMET
YAGEO
KYOCERA AVX
Similar
Similar
TDK
0.015 µF ±5% 63V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805J0630153JXT
DigiKey Part Number
0805J0630153JXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J0630153JXT
Description
CAP CER 0.015UF 63V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805J0630153JXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)