0603Y0500333MXT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
0.033 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603Y0500333MXT
DigiKey Part Number
0603Y0500333MXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y0500333MXT
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603Y0500333MXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)