0603Y0250104KET
DigiKey Part Number
1608-1305-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1305-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y0250104KET
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
0603Y0250104KET Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)