SA43-11GWA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 754-1694-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SA43-11GWA |
Description | DISPLAY 7SEG 0.43" SGL GRN 14DIP |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Display Modules - LED Character and Numeric Green 7-Segment 1 Character Common Anode 2.2V 20mA 0.748" H x 0.496" W x 0.310" D (19.00mm x 12.60mm x 7.87mm) 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SA43-11GWA Models |
Category | Color Green |
Manufacturer Kingbright | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V |
Packaging Tube | Current - Test 20mA |
Part Status Active | Millicandela Rating 10mcd |
Number of Characters 1 | Wavelength - Peak 565nm |
Size / Dimension 0.748" H x 0.496" W x 0.310" D (19.00mm x 12.60mm x 7.87mm) | Power Dissipation (Max) 62.5mW |
Digit/Alpha Size 0.43" (10.92mm) | Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm) |