APHHS1005SYCK
DigiKey Part Number
754-1105-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1105-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1105-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHHS1005SYCK
Description
LED YELLOW CLEAR CHIP SMD
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2V 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
APHHS1005SYCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
590nm
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
0.80mm x 0.50mm