AA1608VBS/A1-10MAV
DigiKey Part Number
754-AA1608VBS/A1-10MAVTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-AA1608VBS/A1-10MAVCT-ND - Cut Tape (CT)
754-AA1608VBS/A1-10MAVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA1608VBS/A1-10MAV
Description
LED BLUE CLEAR 0603 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 468nm LED Indication - Discrete 3V 0603 (1608 Metric)
Category
Current - Test
10mA
Mfr
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
463nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V