T597S476M006APE100
DigiKey Part Number
399-T597S476M006APE100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T597S476M006APE100
Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 100mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T597S476M006APE100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
6.3 V
Features
Automotive
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz