T597S336M006APE200
DigiKey Part Number
399-T597S336M006APE200TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T597S336M006APE200CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T597S336M006APE200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T597S336M006APE200
Description
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 200mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T597S336M006APE200 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
6.3 V
Features
Automotive
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz