T541Y227M010AH6720 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 2917 (7343 Metric) 6mOhm @ 100kHz
T541Y227M010AH6720
DigiKey Part Number
399-T541Y227M010AH6720TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T541Y227M010AH6720
Detailed Description
EDA/CAD Models
T541Y227M010AH6720 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
Y
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm @ 100kHz