T541X476M035AH6710
DigiKey Part Number
399-T541X476M035AH6710TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T541X476M035AH6710CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T541X476M035AH6710DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T541X476M035AH6710
Description
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 60mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T541X476M035AH6710 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm