T540D476M016AH6620 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 35mOhm @ 100kHz
T540D476M016AH6620
DigiKey Part Number
399-T540D476M016AH6620TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T540D476M016AH6620
Description
CAP TANT SMD POLYMER HI-REL
Detailed Description
EDA/CAD Models
T540D476M016AH6620 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100kHz