T540B476K006BH8710 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 80mOhm @ 100kHz
T540B476K006BH8710
DigiKey Part Number
T540B476K006BH8710-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T540B476K006BH8710
Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T540B476K006BH8710 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V
Ratings
COTS
Type
Molded
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz