T530X477M006AHE005 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 5mOhm @ 100kHz
T530X477M006AHE005
DigiKey Part Number
399-T530X477M006AHE005TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T530X477M006AHE005
Description
CAP TANT SMD POLYMER
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T530X477M006AHE005 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V