T523H108M010APE0707280 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 2924 (7360 Metric) 70mOhm @ 100kHz
T523H108M010APE0707280
DigiKey Part Number
T523H108M010APE0707280-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T523H108M010APE0707280
Description
CAP TANT POLY 1000UF 10V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T523H108M010APE0707280 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
2924 (7360 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
H
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz