T520A336M006ATE080
DigiKey Part Number
399-18628-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-18628-1-ND - Cut Tape (CT)
399-18628-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520A336M006ATE080
Description
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 80mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T520A336M006ATE080 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz