T502D226K035AG6110
DigiKey Part Number
399-T502D226K035AG6110CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T502D226K035AG6110DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T502D226K035AG6110
Description
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T502D226K035AG6110 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 230°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
500 Hrs @ 230°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
35 V
Features
High Temperature
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 100kHz