T499D686K006ATE800 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 89
Datasheet
68 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 800mOhm
T499D686K006ATE800
DigiKey Part Number
399-5003-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499D686K006ATE800
Description
CAP TANT 68UF 10% 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T499D686K006ATE800 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
6.3 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C