T499D476M016ATE8007027 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 800mOhm @ 100kHz
T499D476M016ATE8007027
DigiKey Part Number
399-T499D476M016ATE8007027TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499D476M016ATE8007027
Description
CAP TANT SMD 175C AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T499D476M016ATE8007027 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V
Ratings
AEC-Q200
Features
Automotive, High Temperature
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm @ 100kHz