T499D106K035ATE1K0
DigiKey Part Number
399-5080-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5080-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5080-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499D106K035ATE1K0
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 1Ohm
EDA/CAD Models
T499D106K035ATE1K0 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
35 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C