T498D107K006ATE600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 5,083
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 319
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 692
Similar
Similar
In Stock: 500
In Stock: 281
Direct
Vishay Sprague
Vishay Sprague
100 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
T498 Series
T498D107K006ATE600
DigiKey Part Number
399-4755-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T498D107K006ATE600
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T498D107K006ATE600 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
6.3 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C