T496X107M006AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 909
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 900mOhm
T496X107M006AT
DigiKey Part Number
399-3969-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T496X107M006AT
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T496X107M006AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
6.3 V
Features
Fail Safe with Built-in Fuse
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm