T495X477K010ZTE100 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 18
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 5,924
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 3,024
KYOCERA AVX
In Stock: 48
In Stock: 49
470 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
7343-44 (EIA) Pkg
T495X477K010ZTE100
DigiKey Part Number
495-1537-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X477K010ZTE100
Description
CAP TANT 470UF 10% 10V 2917
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495X477K010ZTE100 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
10 V