T495X476M020ATE1507622 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 2917 (7343 Metric) 150mOhm @ 100kHz
T495X476M020ATE1507622
DigiKey Part Number
399-T495X476M020ATE1507622TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X476M020ATE1507622
Description
47.0UF 20.0V
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
20 V