T495X475K050AT4095 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 3,497
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 16,471
Datasheet
Upgrade
In Stock: 656
Similar
In Stock: 307
Similar
In Stock: 570
In Stock: 253
Direct
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KYOCERA AVX
In Stock: 198
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 300mOhm
T495X475K050AT4095
DigiKey Part Number
399-T495X475K050AT4095TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T495X475K050AT4095CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T495X475K050AT4095DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X475K050AT4095
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495X475K050AT4095 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
50 V
Ratings
COTS
Type
Molded
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm