T495U336M016ATE400 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
33 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 400mOhm @ 100kHz
T495U336M016ATE400
DigiKey Part Number
399-T495U336M016ATE400TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495U336M016ATE400
Description
CAP TANT SMD AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495U336M016ATE400 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated
16 V