T495D685K050ATE275
DigiKey Part Number
399-T495D685K050ATE275TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T495D685K050ATE275CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T495D685K050ATE275DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D685K050ATE275
Description
CAP TANT SMD AUTO
Detailed Description
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 275mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T495D685K050ATE275 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
275mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
50 V