T495D336K035ATA300
DigiKey Part Number
399-T495D336K035ATA300TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T495D336K035ATA300CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T495D336K035ATA300DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D336K035ATA300
Description
CAP TANT SMD AUTO
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 300mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T495D336K035ATA300 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
35 V
Ratings
AEC-Q200
Type
Molded
Features
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz