T495C226M025ATE300 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 2,059
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 328
Datasheet
Similar
In Stock: 1,182
Upgrade
Vishay Sprague
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 674
KYOCERA AVX
In Stock: 932
22 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 2312 (6032 Metric) 300mOhm
T49x Series, 2312
T495C226M025ATE300
DigiKey Part Number
T495C226M025ATE300-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495C226M025ATE300
Description
CAP TANT 22UF 20% 25V 2312
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495C226M025ATE300 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm