T495C226K006ATE380
DigiKey Part Number
399-10521-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10521-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10521-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495C226K006ATE380
Description
CAP TANT 22UF 10% 6.3V 2312
Detailed Description
22 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 380mOhm
EDA/CAD Models
T495C226K006ATE380 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
380mOhm