T495B106K016ZTE800 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 8,183
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 3,720
Datasheet
Similar
Similar
Vishay Sprague
KYOCERA AVX
In Stock: 586
KYOCERA AVX
Vishay Sprague
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 800mOhm
T495B106K016ZTE800
DigiKey Part Number
495-1676-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495B106K016ZTE800
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495B106K016ZTE800 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
16 V