T494A225K016AT4053 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for T494A225K016AT4053 is not available
T494A225K016AT4053
DigiKey Part Number
399-T494A225K016AT4053TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494A225K016AT4053
Description
2.20UF 16.0V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 4Ohm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
16 V