T493D336K016BH6410 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
33 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 800mOhm
T493D336K016BH6410
DigiKey Part Number
399-6276-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T493D336K016BH6410
Description
CAP TANT 33UF 10% 16V 2917
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T493D336K016BH6410 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V
Failure Rate
B (0.1%)
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C