T493C476K016CT6310 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 1.2Ohm @ 100kHz
T493C476K016CT6310
DigiKey Part Number
399-T493C476K016CT6310TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T493C476K016CT6310
Description
CAP TANT SMD HI-REL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T493C476K016CT6310 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
16 V
Ratings
COTS
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm @ 100kHz
Failure Rate
C (0.01%)