T493B225K020CH6320 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1411 (3528 Metric) 1.5Ohm @ 100kHz
T493B225K020CH6320
DigiKey Part Number
399-T493B225K020CH6320TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T493B225K020CH6320
Description
CAP TANT SMD HI-REL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T493B225K020CH6320 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
20 V
Ratings
COTS
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm @ 100kHz
Failure Rate
C (0.01%)