T493A105K035AH6410
DigiKey Part Number
399-T493A105K035AH6410TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T493A105K035AH6410
Description
CAP TANT SMD HI-REL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1206 (3216 Metric) 10Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T493A105K035AH6410 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
35 V
Ratings
COTS
Type
Molded
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
10Ohm @ 100kHz