T491C475K035AH
DigiKey Part Number
399-T491C475K035AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T491C475K035AHCT-ND - Cut Tape (CT)
399-T491C475K035AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491C475K035AH
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2312
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2312 (6032 Metric) 2.2Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T491C475K035AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.2Ohm