T491B155K035ZTZ001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1,720
Datasheet
1.5 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1411 (3528 Metric) 5Ohm
T491B155K035ZTZ001
DigiKey Part Number
T491B155K035ZTZ001-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491B155K035ZTZ001
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 35V 1411
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T491B155K035ZTZ001 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
35 V