T491B106K016AT2478
DigiKey Part Number
399-T491B106K016AT2478TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T491B106K016AT2478CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T491B106K016AT2478DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491B106K016AT2478
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 2Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T491B106K016AT2478 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm