R60EI4100CK30K
DigiKey Part Number
399-R60EI4100CK30KTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-R60EI4100CK30KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60EI4100CK30K
Description
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R60EI4100CK30K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
100V