R4Y5N21005000K
DigiKey Part Number
399-R4Y5N21005000K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R4Y5N21005000K
Description
CAP FILM 500VAC Y1 0.01UF RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 500V 3000V (3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bag
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.673" (17.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
500V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
3000V (3kV)