R463N3330JHM1K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 365
New at DigiKey
Image for R463N3330JHM1K is not available
R463N3330JHM1K
DigiKey Part Number
399-R463N3330JHM1K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R463N3330JHM1K
Description
0,33 U 300V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.594" (15.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V