PEH506VBF3270M2
DigiKey Part Number
399-PEH506VBF3270M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH506VBF3270M2
Description
CAP ALUM SNAP-IN 85C
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 420mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEH506VBF3270M2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.7 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
420mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C