MPGV1D1054L6R8
DigiKey Part Number
399-MPGV1D1054L6R8TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPGV1D1054L6R8CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPGV1D1054L6R8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPGV1D1054L6R8
Description
FIXED IND 6.8UH 9.4A 19.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 9.4 A 19.6mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
19.6mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
10MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1054
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
15A
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)