MMK5474K63J02L4BULK
DigiKey Part Number
399-5442-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMK5474K63J02L4BULK
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMK5474K63J02L4BULK Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
63V