M551B348K008AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
3400 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 8 V M55 Module 30mOhm @ 100kHz
M551B348K008AA
DigiKey Part Number
M551B348K008AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M551B348K008AA
Description
CAP TANT POLY 3400UF 8V CHAS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
M551B348K008AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
M55 Module
Part Status
Active
Size / Dimension
1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Capacitance
3400 µF
Height - Seated (Max)
0.445" (11.30mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
8 V
Manufacturer Size Code
B
Type
Hermetically Sealed
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100kHz