M550B507K040TH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
500 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 40 V M55 Module 50mOhm @ 100kHz
M550B507K040TH
DigiKey Part Number
M550B507K040TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M550B507K040TH
Description
CAP TANT POLY 500UF 40V CHAS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
M550B507K040TH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
M55 Module
Part Status
Active
Size / Dimension
1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Capacitance
500 µF
Height - Seated (Max)
0.445" (11.30mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
40 V
Manufacturer Size Code
B
Type
Hermetically Sealed
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz