GTX-3500-Y683
DigiKey Part Number
399-GTX-3500-Y683-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTX-3500-Y683
Description
LINE FILTER 500VDC 50A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 50 A 500V 50/60Hz Two Stage Terminal Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GTX-3500-Y683 Models
Category
Current
50 A
Manufacturer
KEMET
Frequency - Operating
50/60Hz
Series
Applications
Inverters, Power Drive Systems
Packaging
Bulk
Approval Agency
cUL, UL
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Filter Type
Three Phase (Delta)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Two Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated DC
500V