F881BT183J300L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for F881BT183J300L is not available
F881BT183J300L
DigiKey Part Number
399-F881BT183J300LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F881BT183J300L
Description
.018UF 300V
Detailed Description
0.018 µF Film Capacitor 300V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
800V